Amellett, hogy egyre több családot, háztartást segítünk lakhatáshoz, az Utcáról Lakásba! Egyesület tevékenysége nem csak karitatív. Az alapprogramjainkban az ügyfeleink száma évente egyre nagyobb mértékben növekszik, továbbá 2022-től kezdve sok ukrán család lakhatását is biztosítottuk előbb Szolidáris Lakhatás programban a Habitat for Humanityvel partnerségben, később pedig Albérlet-támogatásként, továbbá a Lakásügynökségünkben szolgálati lakásként szociális munkások is egyre nagyobb számban bérelhetnek megfizethető lakásokat.
Abban hiszünk, hogy a lakhatási válsággal rendszerszinten kell foglalkozni, egyéni támogatásokkal a kérdés nem orvosolható. Ezért nem projekt, hanem program alapon működünk. Olyan lakhatási programokat végzünk, melyek hosszú távúak, fenntarthatóak, mások által is ismételhetők. Erre a munkára folyamatosan felhívjuk a közvélemény és a döntéshozók figyelmét is.
Egy rövid kisfilm ügyfelünk, Hajnalka beköltözéséről és az egyesületi munkánkról:
Sajtómegjelenések
De miért nem megy be a hajléktalan ember a szállóra?
Egy riport a lakhatási szegénység egy speciális aspektusáról, a kényszerből való együttélésről
Személyes történetek a lakhatási szegénységről
Beszélgetés az ULE elveiről, tevékenységéről
Kollégák cikkei a Mércén az általunk 10 hónapon keresztül szerkeszetett Lakhatást Most rovatból: https://merce.hu/tag/lakhatast-most/
Kovács Vera cikkei a Mércén: https://merce.hu/author/kovacs-vera/
Szakmai anyagok
Ez a kötet hajléktalan emberekkel készült interjúk alapján írt szociográfia. Célja elsősorban a figyelemfelhívás: a hajléktalanságba sokan beleszületnek, a szegénység és az otthontalanság gyakran nemzedékeken át öröklődik, újratermelődik.
A kötetben olyan életutakat, elbeszéléseket adunk közre, amelyek megmutatják, hogy kik a hajléktalanság veszélyeztetettjei, hogy milyen sorsok vezethetnek el a fővárost környező erdőkbe, ahol a leghidegebb téli éjszakákon is több ezren alszanak. A könyv másik célja, hogy a “hajléktalan” szó legyen az, ami: jelző, nem pedig főnév. Mert a hajléktalan emberek is emberek.
2021 februárjában elkészült az Integrált Településfejlesztési Stratégia (ITS) lakhatási célú célkitűzéseit kifejtő Budapesti Lakáskoncepció I. üteme. A koncepció alapvetően a lakhatási lehetőségek bővítését célzó lakásügynökségi modellre és a korlátozott tulajdonú lakhatási megoldásokra fókuszál. A munka II. üteme már az intézkedések előkészítésére koncentrál.
A Városkutatás Kft., az Utcáról Lakásba Egyesület!, valamint a Fővárosi Önkormányzat munkatársai és projektmegbízottjai fél éven át dolgoztak a European Social Catalyst Fund (ESCF) támogatásával, hogy kidolgozzák a Fővárosi Lakásügynökség indításának cselekvési tervét. A javaslatokat a Fővárosi Közgyűlés még nem tárgyalta.
A lakhatási válság elleni küzdelemben innovatív megoldásokra van szükség, hogy mindenki számára elérhető legyen a biztos, emberhez méltó lakhatás. Ilyen megoldás a szociális lakásügynökség modellje is, amelyet önkormányzatok is létrehozhatnak. Ez a modell lehetővé teszi, hogy az önkormányzat a magántulajdonosok kihasználatlan lakásait összekapcsolja a stabil jövedelmű, de piaci árakat tartósan megfizetni nem képes potenciális bérlőkkel. Ezen az oldalon az Utcáról Lakásba! Egyesület és a Budapest Intézet közösen elkészített kézikönyvét találják, amelyet önkormányzatok számára hoztunk létre. A kézikönyv bemutatja a lakásügynökségi modellt és praktikus útbaigazításokkal szolgál egy lakásügynökség létrehozásához. Megismerhetik a szükséges előkészületeket, a lehetséges kockázatokat, a különböző megoldási javaslatokat.
Az Elsőként Lakhatást szemlélet azon az egyszerű felvetésen alapul, hogy mindenkinek joga van lakni valahol, és a biztos lakhatás nem a szociális munka végső célja, hanem annak az egyetlen lehetséges kiindulási alapja. A 10. kerületben 2013 óta viszünk Elsőként Lakhatást szemléletű programot az Önkormányzattal partnerségben, ennek tapasztalatai alapján készítettük el koncepciónkat más önkormányzatok számára is.
Magyarországon alig vannak közkézen bérlakások, ezért ki kellett dolgozzuk a magánlakások kezelésének mintaprojektjét is. Lakásügynökségünkben a saját, és magántulajdonú lakások kezelése mellett mobilházakat és apró otthonokat építünk külső forrásból, amelyet a beköltözők lakbéréből fizetünk vissza befektetőinknek. Emellett kidolgoztunk egy lakásügynökség javaslatot önkormányzatok számára is.
A javaslataink itt olvashatóak.A tanulmány a hajléktalan nők lakhatási és nemi alapú kirekesztésére adott válaszokat elemzi Budapesten. Ebbe beletartoznak az államilag finanszírozott szolgáltatások, az Utcáról Lakásba Egyesület Elsőként Lakhatást programjai és női csoportja. A tanulmány legfontosabb következtetése, hogy a hajléktalan nőket érintő kirekesztést olyan szemlélettel lehet megszüntetni, amely a lakhatásra fókuszál, és tudatosan küzd a nemi alapú kirekesztés mechanizmusai ellen.
Elkészült a Budapest II. kerülete lakásügynökségének felállításához vezető tanulmány, amely segíti a kerületet, hogy nagyobb mozgástere legyen a meglehetősen szűkös lakásgazdálkodásában.
2020-ban készítettük ezt az oldalt, hogy szemléletesen mutassuk be rajta a lakhatási szegénység problémakörét és azzal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, tanulmányokat, információforrásokat.
A kézikönyv célja, hogy arra bátorítsa és abban segítse a sajtó munkatársait, hogy munkájuk során a lakhatási problémákat árnyaltan, a lakásszegénységben élő emberek méltóságát tiszteletben tartva mutassák be. Ezért is szeretnénk tudatosítani néhány megfontolandó szempontot és bemutatni a problémakört, elsősorban a hajléktalanságra, másodsorban a lakhatási szegénységre fókuszálva.
Kiadványunk célja, hogy az önkormányzati választások előtt kis kitekintést adjon arról, mi lehet, vagy inkább mi lehetne az önkormányzatok mozgástere a fogyatékos személyek lakhatásának támogatásában. A lakhatás, és a fogyatékos emberek társadalmi részvételi lehetőségeinek megteremtése ugyanakkor emberi jogokat érintő területek, és ekként állami szinten, törvényi garanciákkal kellene biztosítani érvényesülésüket.
Partnerségek
Kiserdő Színdarab:
A debreceni Vojtina Bábszínház egy különleges, drámapedagógiai darabja elsősorban középiskolások számára. Elsődleges célja, hogy bemutassa a hajléktalanság ellen küzdő, nehéz sorsú nő életét, küzdelmeit és a szociális munka kihívásait. Az előadást interaktív részek tagolják, mely során a diákok csoportokban kapnak olyan feladatokat, amelyek segítségével jobban át tudják érezni a történetben felmerülő olyan problémákat, mint az otthon fontossága, a személyes problémák viszonylagossága, vagy a magunkkal cipelt előítéletek és traumák visszahúzó, determináló ereje.
A színdarab nem az egyesületünkről szól, viszont az elkészítéséhez fontos szakmai segítséget nyújtott Kovács Vera társelnök (Utak az erdőben című könyv szerzője) és Tóth Melinda szociális munkásunk.
A színdarab oldala a Vojtina Bábszínház honlapján
A színdarabról megjelent kritika
Erasmus projekt:
Az Erasmus projekt egy nemzetközi együttműködés, amelynek fő témája a hajléktalanságot megtapasztalt idős emberek helyzete. Egész Európára jellemző a népesség öregedése, és ezzel összefüggésben az egészségügyi és a szociális szférában is egyre több idős ember szorul segítségre.
A hajléktalanellátás intézményei és szervezetei munkájuk során számos kihívással néznek szembe, hiszen az idős emberek nagyon érzékeny csoportot alkotnak az ügyfeleink között és speciális szükségleteik vannak a korukból adódóan. Az együttműködés során a résztvevő szervezetek megosztják tapasztalataikat és workshopokat tartanak, hogy egymástól tanulva fejlődjünk és nézzünk szembe a kihívásokkal.
Magyarországról a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI), és az Utcáról Lakásba Egyesület vesz részt, további külföldi partnerszervezetek és honlapjai:
Olaszországból a Caritas Trieste
Írországból a Focus Ireland
Angliából a Groundswell
Építőtáborok:
Az építőtábor célja az egyetemi oktatás kiegészítése, színesítése és a tervezési, építési és építészeti folyamat komplexitásának bemutatása volt egy szociálisan érzékeny diszciplina bevonásával. A BME Urbanisztika Tanszék első éves diákjainak tervei közül kettőt egy építőtábor keretében valósítottunk meg az ULE soroksári telkén. A nyári tábor alatt nem csak az asztalos munka és az építkezés élményét tudták elsajátítani a résztvevők, hanem az Utcáról Lakásba Egyesület tevékenységével, a magyarországi hajléktalanság és hajléktalanellátás részleteivel, illetve a lakók viharos és megindító életútjával is megismerkedhettek.