Az Utcáról Lakásba Egyesületnél abban hiszünk, hogy mindenkinek kell egy hely, amelyet otthonnak nevezhet. A biztonságos lakhatás alapvető feltétele a méltóságteljes életnek. Hiszünk benne, hogy az erőforrások igazságos elosztásával egy szolidáris társadalomban méltó lakhatást lehet biztosítani mindenki számára. Ennek érdekében modellprogramokat dolgozunk ki és működtetünk, amelyekben önálló lakhatást nyújtunk hajléktalan és rászoruló embereknek. Együttműködünk önkormányzatokkal és magánemberekkel, szociális bérlakás-hálózatot és lakásügynökséget működtetünk. Jelenleg alapprogramunkban 101 ember lakhatását biztosítjuk.
Az Egyesület célja, hogy minél több közterületen élő hajléktalan ember költözhessen szociális bérlakásba. Jelenleg ebben Budapesten tudunk segítséget nyújtani, kis ügyfélkörnek.
Emellett célunk, hogy ezt innovatív lakáspolitikai eszközök bevezetésével és támogatásával segítsük elő. Célunk az Elsőként Lakhatást módszer hazai bevezetésében való aktív részvétel, a módszer elemeinek alkalmazása a hazai jogszabályi keretek közt.
A jelenlegi lépcsőzetes elven működő hajléktalan ellátórendszer nem képes reális és hosszú távon fenntartható kivezető utat nyújtani a közterületen élő hajléktalan embereknek. Ez többszörösen igaz a kunyhóban élőkre, akik számára az intézményes ellátás egyértelmű visszalépést jelent életminőségükben. Az Elsőként Lakhatást szemlélet, és módszer ezzel szemben a hajléktalan emberek elsődleges igényére reagál, vagyis önálló lakhatást kínál.
Ez a kiindulási pontja a változás elősegítésnek, szemben a hagyományos hajléktalan ellátás szemléletével, amely az önálló lakhatást végcélnak tekinti. Célunk, hogy az önkormányzatok bérlakásaik, azon belül az üres lakás állományuk egy részét bocsássák Elsőként lakhatást szemléletű programok, és más innovatív lakáspolitikai megoldásokkal dolgozó programok rendelkezésére.
Az önkormányzatok szociális bérlakás állományában nagy számú rossz állapotban lévő, lakhatásra alkalmatlan lakás van, amiket a szokásos bérlakás pályázati rendszerben nem tudnak hasznosítani.
Az Egyesület programja ezek hasznosítására is lehetőséget kínál. A bérlakások civil szerveztek, magánadományozók és a leendő bérlők bevonásával felújításra kerülhetnek, ami már önmagában nyereséget jelent az adott önkormányzatnak. A bérlőknek pedig hosszú távon fenntartható lakhatást biztosítanak.
Az ULE azért dolgozik, hogy minél több ember lakjon lakásban, méltó és biztonságos körülmények között, a társadalomba integrálódva.
Ennek módjai:
1. az ULE saját maga biztosít lakhatást, szociális munkát és közösségi tevékenységeket
2. ezeket láthatóvá és átvehetővé teszi a szociális szakma, a döntéshozók és a társadalom számára
Ezek érdekében:
– módszertanokat fejleszt és próbál ki
– személetformáló tevékenységet végez
– lobbizik és nyomást gyakorol
– hálózatokat és szakmai partnerségeket épít
– önszerveződő, demokratikus szervezetként működik