A projekt címe: BEFOGADÁS ÉS AUTONÓMIA – a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének komplex támogatása
Jelen projekt középpontjában a Magyarországon jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok, így többek között, de nem kizárólag menekült, oltalmazott és menedékes státusszal rendelkező emberek személyre szabott támogatása áll. Az érintettek egyéni szükségleteit figyelembe véve holisztikus megközelítést alkalmazunk, amelyben az egyéni, csoportos és közösségi támogatási módok egyaránt helyet kapnak. Tevékenységünk célja az érintettek társadalmi beilleszkedésének támogatása, autonómiájának, önállóságának elősegítése, valamint a befogadó társadalom tudatosságának és nyitottságának növelése. A projekt a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület (Menedék Egyesület) és az Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE) összefogásával – Budapesten és Szabolcs- Szatmár – Bereg vármegyében valósul meg.
Projekt időtartama: 2025.01.01. – 2026.12.31.
Projektvezetők (Menedék Egyesület): Bálint Petra, Budai Boglárka
Projektkoordinátor (ULE): Krivácsy Balázs
Támogató: Belügyi Alapok Irányító Hatóság
A PROJEKT FŐ TEVÉKENYSÉGEI
A projekt négy fő tevékenysége közül az ULE feladata a projektben résztvevők lakhatásának támogatása. Ezen projektelem célja, hogy igényekre szabva segítse az érintetteket abban, hogy megfelelő lakhatási megoldást találjanak.
Az ügyfelek lakhatásához elsősorban lakhatási támogatással, amely igények szerint kiegészül megélhetési támogatással, valamint – az ULE összes többi lakhatási programjához hasonlóan – egyéni igényekhez igazított szociális munkával járulunk hozzá.
A szociális munka kiemelt célja, hogy az ügyfelek a projektből való kikerülésüket követően is fenn tudják tartani a lakhatásukat, de emellett szintén célja a szociális munkának a társadalmi integráció előmozdítása is. A szociális munka során segítséget nyújtunk többek között a hivatalos ügyekben való eligazodásban, a szolgáltatásokhoz való hozzáférésben és az intézményekkel való kapcsolattartásban, valamint segítjük a munkaerőpiaci integrációt.
A lakhatási projektelemben – a pályázati kiírásnak megfelelően – olyan Magyarországon jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli személyek vehetnek részt, akik
● nemzetközi vagy ideiglenes védelemben részesülnek, és e státuszuk megszerzésétől kezdve nem telt el több mint 36 hónap vagy
● egyéb státusszal tartózkodnak Magyarországon, és Magyarországra érkezésük óta nem telt el több mint 12 hónap.
Partnerünk, a Menedék Egyesület mindezek mellett támogatja az érintettek munkaerőpiaci integrációját, állampolgári és interkulturális kompetenciáinak fejlesztését, valamint a gyermekek iskolai integrációját. A munkaerőpiaci integráció elősegítésének fókuszában az érintett kompetenciájának, készségeinek fejlesztése is áll. A támogató folyamat kiterjed a munkakeresés, munkaerőpiacon való megmaradás támogatására, a munkaerőpiaci kizsákmányolás megelőzésére is. Ezen felül szolgáltatásuk során integrációt támogató egyéni és csoportos alkalmakat valósítanak meg, melyek fejlesztik az interkulturális kompetenciát, elősegítik az aktív állampolgárrá válást.
A gyermekek magyar közoktatási rendszerbe történő integrációja érdekében a Menedék Egyesület magyar nyelvi fejlesztéseket, korrepetálásokat, osztályfoglalkozásokat és közösségi programokat szervez.
A gyerekek mentális egészségének megőrzése, a közösséghez tartozás és az identitás megőrzése egyaránt fontos így a szolgáltatások kiegészülnek közösségépítő, iskolán kívüli foglalkozásokkal.
VÁRHATÓ EREDMÉNYEK
A projekt megvalósítása során várhatóan 2300 érintett kap személyre szabott segítséget.
A lakhatási projektelemben 50 háztartás fog részt venni. Az érintettek stabil és fenntartható lakhatáshoz juthatnak, javulnak a munkaerőpiaci lehetőségeik és hozzáférésük az oktatáshoz, miközben erősödnek kapcsolataik a befogadó társadalommal. A lakhatási támogatás és a munkaerőpiaci integrációs szolgáltatások révén javítjuk az érintettek anyagi és szociális biztonságát. A közösségi programok és interkulturális kompetenciafejlesztés hatására nő a társadalmi kohézió, csökken az elszigetelődés és a radikalizáció kockázata.
TÁMOGATÁSI HÁTTÉR
Az MMIA PLUSZ-2.2.1-2024-00007 azonosítószámú, „Komplex támogató szolgáltatások a Magyarországon jogszerűen tartózkodók részére” című projekt az Európai Unió és Magyarország társfinanszírozásában, a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap Plusz Program keretén belül kerül megvalósításra 2025.01.01 és 2026.12.31. között.
Támogatási összeg (teljes projekt):
529 914 746 Ft
Támogatási összeg (az Utcáról Lakásba! Egyesület számára):
167 317 841 Ft